Polska Szkoła im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA USA

Cześć Hello! Polska Szkoła im. Matki Bożej Częstochowskiej celebruje Polonijny Dzień Dwujęzyczności.

15 października Polska Szkoła im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA  miała okazję do  potrójnego świętowania. Otóż tego dnia, nie tylko celebrowaliśmy po raz pierwszy w naszej szkole, nowe święto – Polonijny Dzień Dwujęzyczności, po drugie w tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej, po trzecie  świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela. To był bardzo wyjątkowy i wypełniony wrażeniami dzień.

Świętowanie rozpoczęto tradycyjnym wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem Hymnu Polskiego.

W pierwszej części tego uroczystego dnia, Pani dyrektor Joanna Mikoluk oraz o. Karol Jarząbek pasowali dzieci na uczniów. Nim to jednak się stało, uczniowie Pani Agnieszki Szymuli udowodnili, że potrafią pracować, śpiewać i tańczyć. Pierwszoklasiści swoim zachowaniem i zaprezentowanymi umiejętnościami recytatorskimi i wokalnymi udowodnili, że są gotowi do przyjęcia w poczet uczniów naszej szkoły. Uczniowie obiecali uczyć się pilnie, być grzecznymi, szanować dobre imię szkoły, być dobrym Polakiem. Po uroczystości ślubowania pierwszoklasiści otrzymali drobne upominki.

Następnym elementem dnia był Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela obchodzony u nas w szkole co roku. Tradycyjnie były życzenia i podziękowania za pracę i zaangażowanie w wychowanie oraz wykształcenie młodego polonijnego pokolenia. Następnie z udziałem dzieci, pani Beata Dziekońska, wręczyła nauczycielom, nie tradycyjnie kosz kwiatów, lecz kosz z soczystymi i pachnącymi jabłkami.

W dalszej części uroczystości odbyła się krótka lekcja historii, którą barwnie opowiedzieli Husarze. Okazało się, że wiele starszych dzieci świetnie zna Historię Polski, a przede wszystkim te trzy ważne słowa, “Bóg, Honor, Ojczyzna”. Te właśnie słowa, są również tytułem Hymnu Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, który dzieci głośno i radośnie odśpiewały, na początek artystycznej cześci tego dnia.

Następnie zebrani goście obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Magdaleny Kostka. Było to przedstawienie pt. Kultura z Janem Brzechwą. Dzieci pięknie recytowały wiersze Jana Brzechwy, takie jak Kwoka, Leń, Samochwała i Kłamczucha. Ale proszę uwierzyć, nie tak najgorzej z tą młodzieżą jak w recytowanych wierszach. Przecież nie tylko Leń i Samochwała, ale razem z nami są także dzieci dobrze wychowane.

Na koniec wszyscy obejrzeli krótki film Instytutu Pamięci Narodowej pt.“Polak Mały”, po czym odbył się konkurs układania puzzli z Godłem Polskim. Dzieci poradziły sobie wyśmienicie z tym niełatwym zadaniem. Były brawa i nagrody dla wszystkich.

Po tych wszystkich formalnych uroczystościach odbył się wyczekiwany przez dzieci poczęstunek. Była pizza, polskie kanapki i polski chleb ze smalcem, nie brakowało oczywiście smakołyków i tortu z okazji Dnia Nauczyciela.

To był bardzo fajny i pełen wrażeń dzień, a nowe święto “Polonijny Dzień Dwujęzyczności” jest wpisane do szkolnego kalendarza wydarzeń. Dziękujemy pomysłodawcom Polonijnego Dnia Dwujęzyczności,  nowojorskiej Fundacji Dobra Polska Szkoła oraz jej polskiemu partnerowi Fundacji Edukacji dla Demokracji  za sukces w ustanowieniu tego nowego święta. Co roku będziemy celebrować dzień Polskiego Języka-  BO POLSKI JEST COOL!

 

Tekst: Magdalena Kostka – koordynator z Doylestown, PA

 

polonijny-dzien-dwujezycznosc1

 

pasowanie-na-pierwszaka-1

 

pasowanie-na-pierwszaka2

 

pasowanie-na-pierwszaka3

 

polonijny-dzien-dwujezycznosc2

 

polonijny-dzien-dwujezycznosc3

 

polonijny-dzien-dwujezycznosc4

 

polonijny-dzien-dwujezycznosc5

polonijny-dzien-dwujezycznosc7

 

polonijny-dzien-dwujezycznosc8

 

polonijny-dzien-dwujezycznosc10

 

polonijny-dzien-dwujezycznosc11

 

polonijny-dzien-dwujezycznosci

 

dzien-nauczyciela

polonijny-dzien-dwujezycznosc12