Polska Szkoła im. T. Kościuszki w CHICAGO, IL

Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Chicago po raz pierwszy w tym roku przyłączyła się do obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, celebrując polską mowę, bogatą polską kulturę i symbolikę w połączeniu z amerykańską.

Do obchodów przygotowaliśmy różne propozycje dla poszczególnych grup wiekowych. Klasy najmłodsze kolorowały polskie i amerykańskie flagi, klasy II i III kolorowały godło polskie i amerykańskiego orła, odnajdując podobieństwa koloru i kształtu. Klasy IV i V śpiewały hymny polski i amerykański prezentując je innym klasom z przypomnieniem właściwej postawy podczas ich śpiewania. Oprócz tego uzupełniały teksty hymnów w tzw. uzupełniankach wyrazowych, aby utrwalić treści hymnów. Klasy VI i VII poznawały historię hymnów, ich twórców, kompozytorów, tłumaczyły tekst hymnu polskiego na angielski język  i amerykańskiego na polski .

 

20161015_110553

 

Klasy VIII odnajdywały podobieństwa i różnice pomiędzy Polską i Ameryką np: powierzchnia kraju, populacja, geografia, święta, język, kolory flag, symbole narodowe, historia, tradycje…  Klasy licealne przygotowywały power point o Konstytucji polskiej i amerykańskiej: kiedy powstały, ich historie, podobieństwa, różnice, twórcy, czytali najważniejsze fragmenty z polskiej i amerykańskiej Konstytucji. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice  po zakończeniu obchodów dostali w prezencie przypinki z napisem: „CZEŚĆ HELLO!!! Dzień Dwujęzyczności ! – przygotowane specjalnie dla naszej szkoły.  Po zakończeniu obchodów  wszyscy  stwierdzili, że była to świetna, pouczająca i pełna ciekawostek wspólna zabawa. Na pewno powtórzymy ją za rok w innej odsłonie.

 

Urszula Gawlik

Dyrektor Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki