Szkoła im. Ignacego Jana Paderewskiego w Niles, IL

Obchody Dnia Dwujęzyczności w Polskiej Szkole im. Ignacego Jana Paderewskiego w NILES, w stanie Illinois.

15 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dwujęzyczności. W związku z tym wszystkie klasy zaprezentowały projekty przygotowane z tej okazji.

Klasy młodsze malowały flagi, robiły korale, poznawały symbole narodowe takie jak; hymn, flaga i godło. Wychowawczynie prowadziły pogadanki a uczniowie szukali wyrazów kojarzących się z Polską.

Uczniowie klas 3, 4 i 5 zaznaczali na mapie Polski miasta pochodzenia ich rodziców. Kolorowali na wcześniej przygotowanych mapkach najbardziej znane miejsca: rzeki, góry, miasta. Odśpiewali hymn i podsumowali wszystko Drzewem Dwujęzyczności.

Grupy starsze czyli klasy 6, 7 i 8 poszerzały swoją wiedzę poznając historię instytucji polonijnych na terenie Chicago. Początki polskości i miejsc z nią związanych np. pierwszej książki wydrukowanej w języku polskim. Uczniowie zaznaczali na mapie miejsca z których pochodzą ich rodzice przedstawiając tym sposobem gdzie mamy najwięcej korzeni. Dyskutowali o polskiej geografii, prowadzili burzę mózgów na temat zawartości składników w potrawach i rozumienie polskiej formy fast food.

Klasy licealne zaprezentowały prace na temat „Dlaczego warto uczyć się języka polskiego”. Prowadzili pogadankę czym dla nas jest dwujęzyczność i jakie korzyści wynikną z tego w przyszłości. Zostało przeprowadzone dyktando a sale klasowe pięknie udekorowano plakatami oraz biało-czerwonymi symbolami. Wszyscy nosili tego dnia koszulki, czapki i szaliki w barwach narodowych.

Cała szkoła tego dnia celebrowała, nawet pani prezes B. Redlińska zaprezentowała się w  stroju ludowym. Główne wejście było pięknie udekorowane atrybutami naszego patrona a na korytarzach zawisły polskie flagi. Wszyscy wychowawcy zadbali o uroczysty wystrój klas, niektórzy serwowali polskie potrawy i oglądali polskie filmy.

Cały ten czas był wypełniony wielkim patriotyzmem i tym że warto podtrzymywać polskie tradycje i język. Życzę nam wszystkim więcej takich uroczystości i utrzymywania tego nowego święta polonijnego jakim jest Dzień Dwujęzyczności.

Podziękowania za przygotowanie wydarzenia należą się całemu Gronu Pedagogicznemu, Zarządowi oraz rodzicom.
Tekst: Jolanta Korzeń
Zdjęcia: Łukasz Korzeń

yy

 

zz

 

zzz

 

aa

 

bb

 

cc

 

dd

 

ddd

 

ee

 

ff

 

gg

 

hh

 

ii

 

jj

 

kk

 

ll

 

nn

 

oo

 

pp

 

rr

 

ss

 

uu

 

ww

 

www

 

xx

 

xxx