Przyłącz się do nas! Celebruj święto polskiego języka w swoim środowisku

pdd

Pierwszy Polonijny Dzień Dwujęzyczności odbył się 10 października 2015 roku. Tego dnia w USA oraz na Ukrainie odbyły się wydarzenia celebrujące dwujęzyczność.

Zorganizowane eventy były jedynie przykładowymi, każdy z nas, każda organizacja lub polska szkoła, w swoim środowisku może zorganizować swoje spotkania i opracować swój indywidualny program, celebrujący polski język. A wszystkie atrakcje mają być jedynie pretekstem do tego, byśmy w tym właśnie dniu, znaleźli czas na to, by spotkać się z naszymi rodakami, by porozmawiać o sprawach polskich, i nie tylko – po polsku, byśmy mogli powspominać nasze polskie historie, cieszyć się tym wspólnym czasem, a przez to wszystko w żywy sposób przekazywać najmłodszym pokoleniom dzieci, już urodzonych poza granicami Polski, naszą polskość.

Jak można świętować Polonijny Dzień Dwujęzyczności? Poprzez zorganizowanie różnego rodzaju wydarzenia w swoim lokalnym środowisku: w szkole, w parafii, polskim klubie, bibliotece, jego forma może być dowolnie wybrana przez Państwa, od polskiego pikniku, festiwalu, poprzez wystawy o Polsce, prezentacje, spotkania czytelnicze, wykłady, przedstawienia, koncerty, wspólne śpiewanie, do indywidualnych spotkań w mniejszym gronie. Nawet jeżeli jesteśmy w pojedynkę, nagrajmy się na telefonie, opowiadając o swoim miejscu zamieszkania i polskich oznakach w lokalnym środowisku. I oczywiście przejślijcie nagranie nagranie do nas, na adres email: redakcja@dobrapolskaszkola.com Autorzy wszystkich przesłanych materiałów otrzymają koszulki Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.

Zachęcamy do organizowania lokalnych wydarzeń z okazji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, w swoim środowisku. Dzień ten obchodzony jest w każdy trzeci weekend października. W tym roku przypada on na 15 – 16 października.

PBD_poster_02a_330x482_mock

Chcemy Państwu pomóc w miarę naszych możliwości w przygotowaniach obchodów tego dnia. Na naszej stronie znajdziecie Państwo Materiały do ściągnięcia, opracowane plakaty Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2016, ulotki, zakładki do książek, przypinki i in. Wystarczy je ściągnąć i wydrukować w lokalnej drukarni.

Zachęcamy do ściągnięcia Piosenki Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, autorstwa Piotra Rudzińskiego, która łatwo wpada w ucho i można ją nauczyć wszystkich uczestników Państwa obchodów.

Inspiracją w przygotowaniu programu Waszego wydarzenia mogą być propozycje wystaw, przedstawień, pokazów, które również zamieściliśmy dla Państwa do wykorzystania, a które były w programach wydarzeń Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w 2015 roku.

A kiedy już zaplanujecie swoje obchody, napiszcie do nas o tym, a my chętnie zamieścimy wszystkie informacje i zdjęcia na stronie Polish Bilingual Day, jak również na portalach społecznościowych Facebooku, Pinreście, i Instagramie